ІСТОРІЯ ПАРКУ

Історія парку — Фото hist01
Центральний парк розваг спочатку називався заміським Миколаївським парком і був закладений в 1893-1895 роках. Тоді міська влада запропонувала засадити деревами від 20 до 40 десятин (1 десятина — 1,09 га) по обидві сторони Сумського шосе. Оскільки виділена ділянка перебувала досить далеко від міста, то парк, в основному, призначався для кінних прогулянок. Його вирішили розбити за зразком Булонського лісу у Франції — з алеями для верхової їзди і катання в екіпажах.

Історія парку — Фото hist02

З цією метою поряд з каштановою і липової алеями планом передбачалося створення так званої “Екіпажної” алеї. Крім них майбутній парк за проектом повинен був відрізнятися великою кількістю мальовничих полян і поодиноких дерев. Завдяки ентузіазму жителів міста, за активної участі студентів і гімназистів, площа посадок істотно зростала, і до моменту свого відкриття для відвідувань в 1907 році, парк збільшив свої розміри майже в 2,5 рази.

Історія парку — Фото hist03

У радянську епоху парк вступив з новим ім’ям: оскільки залишатися Миколаївським він не міг, в 1919 році він став Комунальним. У роки революції парку було завдано значної шкоди. Але вже з весни 1932 році почалася систематична і планомірна відновлювальна робота.

За десять передвоєнних років у міському парку і лісопарковій зоні відбулися разючі зміни: була продовжена до Лісопарку трамвайна колія (1930 р.), відкрита тролейбусна лінія від центру міста до парку (1939 р.), побудована Дитяча залізниця з кінцевими станціями “Парк” і “Лісопарк” (1940 р.).

Історія парку — Фото hist04

Також були відкриті Зелений театр, павільйон-читальня, кінотеатр, атракціони, побудована парашутна вишка, яка проіснувала як мінімум до середини 1960 років. Зовсім поруч з’явився стадіон “Динамо”. Наприкінці 1930 років, після смерті письменника парку присвоєно ім’я Максима Горького. З цього моменту городяни відвідували вже Центральний парк культури і відпочинку ім. М. Горького.

Війна завдала Харкову величезної шкоди. Під час окупації була вирубана на дрова значна частина парку Горького, загинув єдиний в Україні кедровий гай.

Історія парку — Фото hist05

У повоєнні роки, з 1943 по 1953 рік, в Харкові почали активно відроджувати сквери і парки, було висаджено майже три мільйони дерев і кущів. Що стосується парку Горького, то основні посадки в ньому, з яких, по суті, і почалося його відродження, були проведені в 1946-1948 роках. У 1952 році на вході в парк була побудована колонада за проектом архітекторів А. Кринкіна та Е. Святченко.

Історія парку — Фото hist07

У 1971 році на території парку було введено до експлуатації підвісну канатну дорогу довжиною 1387 метрів, яка працює і зараз. Її маршрут проходить від станції “Парк” через ЦПКіВ ім. Горького і Саржин яр до станції “Павлове Поле”. Спроектував харківську канатку проектно-конструкторський інститут “Проммеханізація” (Харків).

Історія парку — Фото hist10

У 1960-80 роки в парку працювали Зелений естрадний театр і єдина в УРСР зала світломузики під керівництвом Юрія Олексійовича Правдюка. Занедбана на початку 1990 років, зала світломузики прийшла у непридатність і через кілька років її знесли. Також в 1980 році при вході в парк було встановлено пам’ятник Горькому, над яким працював скульптор Л. Білостоцький. У пам’ятника незвичайна доля: наприкінці 1990 років його демонтували, потім 23 серпня 2006 року відновили (постамент інший, скульптура та сама).

Історія парку — Фото hist13Крім того, в 2006 році до Дня міста була відновлена колонада на вході в парк з боку вулиці Сумської, знесена влітку 2001 року. У 2007-му був відреставрований фонтан на центральній (нині — Середньовічный) площі парку. Навесні 2011 року парк Горького був закритий на масштабну реконструкцію. Пам’ятник перенесли до Курязької колонії, куди Горький часто приїжджав до вихованців Макаренка. Старі павільйони та атракціони демонтували.

22 серпня 2012 року, напередодні відкриття, оновлений парк відвідав президент України. 23 серпня 2012 року, в День визволення Харкова, Центральний парк розваг був урочисто відкритий. У церемонії відкриття взяли участь голова Харківської облдержадміністрації Михайло Добкін, міський голова Геннадій Кернес, керуючий Харківською єпархією УПЦ архієпископ Харківський і Богодухівський Онуфрій, народні депутати України і десятки тисяч харків’ян.

Історія парку — Фото hist14

Символом обновленного парка стала белочка. Покормить этих милых зверьков уже много десятилетий в парк приезжает не одно поколение харьковчан. Эта традиция – неотъемлемая часть парка.

Во время реконструкции установлены новые аттракционы, произведенные в Германии, Италии, Канаде, Франции и Великобритании. Все аттракционы 2011-2012 годов производства. Среди них — лучший в Украине Развлекательный центр, американские горки, самое большое в Украине колесо обозрения (высота — 55 м), Французская карусель, Дом ужасов, а также аттракционы для маленьких детей, комплекс для любителей экстремальных видов спорта, роллердром, ретро-зона, спортивные площадки, автодром и другие объекты.

Все, что создано в Центральном парке развлечений, сделано харьковчанами и для харьковчан. Парк стал визитной карточкой Харькова. Это место, где можно прекрасно отдохнуть и весело провести время.