Про парк

Заснування парку

Центральний парк розваг спочатку називався заміським Миколаївським парком і був закладений в 1893-1895 роках. Тоді міська влада запропонувала засадити деревами від 20 до 40 десятин (1 десятина - 1,09 га) по обидві сторони Сумського шосе.

Оскільки виділена ділянка знаходилася досить далеко від міста, то парк, в основному, призначався для кінних прогулянок. Його вирішили розбити за зразком Булонського лісу у Франції - з алеями для верхової їзди та катання в екіпажах.

З цією метою поряд з каштановою і липової алеями планом передбачалося створення так званої «екіпажного» алеї. Крім них майбутній парк за проектом повинен був відрізнятися великою кількістю мальовничих полян і поодиноких дерев. Завдяки ентузіазму жителів міста, за активної участі студентів і гімназистів, площа посадок істотно зростала, і до моменту свого відкриття для відвідувань в 1907 році, парк збільшив свої розміри майже в 2,5 рази.

Парк до Другої світової війни

У радянську епоху парк вступив з новим ім'ям: оскільки залишатися Миколаївським він не міг, в 1919 році він став Комунальним. У роки революції парку було завдано значної шкоди. Але вже з весни 1932 року розпочалася систематична і планомірна відновлювальна робота.

За десять передвоєнних років в міському парку і лісопарковій зоні відбулися разючі зміни: була продовжена до Лісопарку трамвайна лінія (1930 р.), відкрита тролейбусна лінія від центру міста до парку (1939 г.), побудована Дитяча залізниця з кінцевими станціями «Парк» і «Лісопарк» (1940 р.).

Також були відкриті Зелений театр, павільйон-читальня, кінотеатр, атракціони, побудована парашутна вишка, яка проіснувала як мінімум до середини 1960 років. Зовсім поруч з'явився стадіон «Динамо». В кінці 1930 років, після смерті письменника Максима Горького парку присвоєно його ім'я. З цього моменту городяни відвідували вже Центральний парк культури і відпочинку ім. М. Горького.

Війна завдала Харкову величезної шкоди. За час окупації була вирубана на дрова значна частина парку Горького, загинув єдиний в Україні кедровий гай.

Повоєнні роки

У повоєнні роки, з 1943 по 1953 рік, в Харкові почали активно відроджувати сквери і парки, було висаджено майже три мільйони дерев і чагарників. Що стосується парку Горького, то основні посадки в ньому, з яких, по суті, і почалося його відродження, були проведені в 1946-1948 роках. У 1952 році на вході в парк була побудована колонада за проектом архітекторів А. Кринкін ​​і Е. Святченко.

У 1971 році на території парку була введена в експлуатацію підвісна канатна дорога протяжністю 1387 метрів, яка працює і зараз. Її маршрут проходить від станції «Парк» через ЦПКО ім. М.Горького і Саржин яр до станції «Павлове Поле». Спроектував харківську канатку проектно-конструкторський інститут «Проммеханізація» (Харків).

У 1960-80 роки в парку працювали Зелений естрадний театр і єдиний в УРСР зал світломузики під керівництвом Юрія Олексійовича Правдюка. Покинутий на початку 1990 років, зал світломузики прийшов у ветхість і через кілька років його знесли. Також в 1980 році при вході в парк був встановлений пам'ятник Горькому, над яким працював скульптор Л. Білостоцький. Біля пам'ятника незвичайна доля: в кінці 1990 років його демонтували, потім 23 серпня 2006 року відновили (постамент інший, скульптура та ж сама).

Нове тисячоліття

У 2006 році до Дня міста була відновлена ​​колонада на вході в парк з боку вулиці Сумської, знесена влітку 2001 року. У 2007 році був відреставрований фонтан на центральній площі парку. Навесні 2011 року парк Горького був закритий на масштабну реконструкцію. Пам'ятник перенесли в Курязькій колонії, куди Горький часто приїжджав до вихованців Макаренко. Старі павільйони і атракціони демонтували.

 

Глобальна реконструкція

У 2010-му році почався проект по глобальної реконструкції Парка. Це був дуже масштабний проект, який вдалося реалізувати за мінімальні терміни.

22 серпня 2012 року, напередодні відкриття, оновлений парк відвідав президент України. 23 серпня 2012 року, в День визволення Харкова, Центральний парк розваг був урочисто відкритий. У церемонії відкриття взяли участь голова Харківської облдержадміністрації Михайло Добкін, міський голова Геннадій Кернес, керуючий Харківською єпархією УПЦ архієпископ Харківський і Богодухівський Онуфрій, народні депутати України та десятки тисяч харків'ян.

Символом оновленого парку стала білочка. Погодувати цих милих тваринок вже багато десятиліть в парк приїжджає не одне покоління харків'ян. Ця традиція - невід'ємна частина парку.

Під час реконструкції встановлені нові атракціони, вироблені в Німеччині, Італії, Канаді, Франції та Великобританії. Всі атракціони 2011-2012 років виробництва. Серед них - кращий в Україні Розважальний центр, американські гірки, найбільше в Україні колесо огляду (висота - 55 м), Французька карусель, Будинок жахів, а також атракціони для маленьких дітей, комплекс для любителів екстремальних видів спорту, роллердром, ретро-зона , спортивні майданчики, автодром та інші об'єкти.

Все, що створено в Центральному парку розваг, зроблено харків'янами і для харків'ян. Парк став візитною карткою Харкова. Це місце, де можна чудово відпочити і весело провести час.

 

Парк в наші дні

Зараз парк розвивається і щороку дивує своїх відвідувачів новими розвагами і красотами.

За останній час в парку з'явилося більше 1000 нових рослин і дерев, багато з яких були висаджені завдяки акції "Посади дерево".

Також в парку щороку з'являються нові розваги для дітей і дорослих, наприклад Лігво Біллі Кіда - унікальна дитяча площадка в стилі Дикого Заходу.

У 2019 р був відкритий Казковий будинок з унікальним фасадом з аніматронними фігурками Білосніжки і семи гномів. Усередині розташувалися кафетерій і квест-кімнати.

Карта парку